Głębokości i wyżyny

Myślał o pracy programisty, ale „za pięć dwunasta” usłyszany wywiad z rektorem Pawłowskim podsunął pomysł wyboru studiów związanych z biznesem
i finansami. WSB-NLU miała dla Krzysztofa tę przewagę nad pozostałymi uczelniami, że była w stosunku do Szczecina jednym z najbardziej oddalonych miejsc na mapie Polski. Poza tym Nowy Sącz kusił bliskością Beskidu – Krzysztof
z zapałem skorzystał z możliwości przeżycia górskiej przygody wspólnie z członkami Sądeckiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego. Taternictwo jaskiniowe to prawdziwa szkoła charakteru, a SKTJ to także dowód na to, jak wiele można osiągnąć poprzez konsekwentną pracę. W czasie moich studiów Klub podjął próbę eksploracji Jaskini Małej w Tatrach – w owym czasie jaskinia miała głębokość 5 metrów i pomysł, że te 5 metrów może prowadzić gdzieś głębiej, wydawał się dobrym żartem. Eksploracja okazała się jednym z największych odkryć w historii taternictwa jaskiniowego w ostatnich kilku dziesięcioleciach – Mała w Mułowej ma obecnie głębokość 555 m. W jaskini byłem tuż przed samym odkryciem jej głębokich ciągów.

Od początku studiów Krzysztofa fascynowała giełda i inwestycje. Do tego doszła praktyka w dziale ryzyka walutowego Stoczni Szczecińskiej Porta Holding S.A. odbyta w czasie studiów. Tam właśnie na ekranie Reutersa widziałem wydarzenia 11 września 2001 r., tam też w praktyce poznałem bardziej złożone funkcjonowanie instrumentów finansowych oraz rynek walutowy – w owym czasie w Polsce w wersji detalicznej praktycznie nieobecny. Krzysztof w latach
2006–2009 pracował na stanowisku dyrektora ds. rozwoju rynków zagranicznych
w firmie XTB. W tym okresie jako dyrektor oddziałów w Czechach i Hiszpanii kierował powstaniem i rozwojem pierwszych w historii rynku finansowego zagranicznych oddziałów polskiego domu maklerskiego. Wcześniej pełnił funkcje zarządcze w firmie X-Trade Ukraine, działającej na rynku wschodnim. Pracował w Warszawie, Kijowie, Pradze i Madrycie. Publikował codzienne komentarze i analizy rynków walutowych w najbardziej popularnych portalach finansowych, a także na łamach „Gazety Finansowej” oraz Radia PiN. Ma licencję maklera papierów wartościowych. Obecnie zasiada na stanowisku wiceprezesa spółki HighSky Brokers, a.s. – czeskiego domu maklerskiego oferującego możliwość inwestowania na rynkach walutowych (Forex), towarowych i indeksach giełdowych z wykorzystaniem elektronicznej platformy transakcyjnej.

Jestem daleki od nazywania dotychczasowych wydarzeń sukcesem – generalnie w tego rodzaju działalności wymagana jest wszechstronność i ciekawość świata. Poznanie, zrozumienie, realizacja i koordynacja zagadnień z wielu dziedzin jednocześnie – od samej tematyki związanej z inwestycjami, analizą rynków finansowych i ekonomią, przez marketing, sprzedaż, finanse, rachunkowość oraz prawo i języki obce. Motywację stanowi możliwość pracy z ludźmi i dla ludzi, szukania i tworzenia nowych, bardziej efektywnych rozwiązań oraz zdobycie nowych doświadczeń. Krzysztof ma dalekosiężne plany: osiągnięcie przez HighSky Brokers, a.s. mocnej pozycji w swoim sektorze w Unii Europejskiej oraz ekspansja wpływów spółki na inne kontynenty.

Jego hobby: podróże, a w efekcie poznawanie nowych kultur, zaowocowało płynną znajomością kilku języków: angielskiego, rosyjskiego, czeskiego i hiszpańskiego.