Execution is everything

Ponieważ zdaniem Dominika „kluczowa jest implementacja”, został zdeterminowanym wyznawcą dyscypliny, największego sojusznika implementacji. Odzwierciedla się to także w życiu prywatnym, np. w korzystaniu z siłowni – zawsze dwa razy w tygodniu, bez względu na samopoczucie czy obowiązki.

Jest pierwszym stypendystą Pawłowski-Minogue – programu stypendialnego, wynikającego ze współpracy WSB-NLU z DePaul University z Chicago, adresowanego do najlepszych studentów informatyki. O studiach
w nowosądeckiej uczelni myślał już w szkole podstawowej. Otaczający go świat zmieniał się szybko, więc potrzebna była szkoła, która sprostałaby temu zadaniu. W 1999 r. poziom edukacji publicznej był nieadekwatny do moich potrzeb – wspomina Dominik – rozwiązaniem był wybór najlepszej uczelni prywatnej. Gdy zdecydowałem się na nowosądecką szkołę, pozostał problem przekonania rodziny do podjęcia wyrzeczeń związanych z posłaniem mnie na studia. Pomogło otrzymanie dyplomu i stypendium „Najlepszy Uczeń Szkoły Średniej” od premiera RP Jerzego Buzka. Droga do WSB-NLU była teraz dla mnie otwarta.

Zdaniem Dominika w WSB-NLU udało się utrwalić atmosferę eksperymentu, która panowała na uczelni w czasie jej powstania. Czuł się częścią tego eksperymentu. Wraz z WSB-NLU uczyłem się otwartości na zmianę, odnajdywania w niej siebie oraz szans na swój własny rozwój.

Rozpoczynając drugi rok studiów dziennych, podjął na uczelni etat programisty. Przez przeszło dwa kolejne lata tworzył oprogramowanie, jednocześnie utrzymując najwyższą na roku średnią ocen. Zrozumiał, że tym, co lubi robić i w czym jest dobry, to implementacja produktu. Tutaj znalazłem także idealne środowisko do tworzenia relacji z innymi studentami, relacji zarówno w sferze zawodowej (networking), jak i prywatnej. Tu poznałem swoich najbliższych przyjaciół,
jak i swoją przyszłą żonę. Pomysły, przedstawione w jego pracy dyplomowej Harmo – program wspomagający układanie harmonogramu zostały z powodzeniem wdrożone w Uczelni i rozwijane później przez kolejne osoby. Są do dziś wykorzystywane.
Celujące wyniki w nauce zostały potwierdzone szeregiem stypendiów, w tym od Carlsberg-Okocim, Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości czy Fundacji Kościuszkowskiej. Tym najważniejszym było stypendium całkowicie pokrywające studia magisterskie z zakresu informatyki na DePaul University w Chicago. DePaul Univ to dla Dominika nie tylko czas nauki, lecz także i praktyki. Dla tej uczelni również pracował jako programista, zarazem świetnie się ucząc.

Okres studiów na WSB-NLU zaszczepił we mnie preferencje pozostawania
w pobliżu sfery finansów oraz przedsiębiorczości
– mówi. – Pierwszą pracę po studiach podjąłem w OptionsXpress, firmie brokerskiej online, lidera rynku opcji,
a później futures. Co ważne dla mnie, firmie także technologicznej, notowanej na NASDAQ
. Z powodzeniem zrealizował projekty w szerokiej domenie firmy. Najważniejszym dotychczas był All-In-One Trade Ticket, platforma brokerska online, nazwany przez czołową gazetę branżową Barron’s: „Modelem dla branży” oraz „Najlepszą innowacyjnością”. Ten projekt był dla Dominika także otwarciem etapu budowania i kierowania zespołem, zaufania w jakość wykonanych przez zespół elementów projektu oraz sztuki łączenia tychże w działającą całość.

W przyszłości chce nadal rozwijać swoją pasję implementowania. Jego celem jest przyjęcie roli lidera technologii w zespole zdolnym do implementacji pomysłu, wpisującego się w trend wszechobecności technologii w życiu społecznym. Fascynujące w branży IT jest to, że z każdym rokiem odkrywa ona nowe, niezbadane terytoria. Ostatni rok to dla Dominika również okres wspierania swych przyjaciół przy tworzeniu udanego, technologicznego startupa. Kolejny krok? Najlepiej spróbować własnych sił – podsumowuje.